Güvenli İnternet

Güvenli İnternet Hizmeti Türkiye’de 22.11.2011 tarihi itibariyle sunulmaya başlandı. Bu uygulamada, müşteriye Çocuk ve Aile profilleri olmak üzere iki alternatif sunuluyor. Ücretsiz verilen bu hizmetle internet kullanıcılarının uygunsuz içeriklerden ve zararlı sitelerden korunması hedefleniyor.

Güvenli İnternet Hizmeti için bilgisayara yazılım ya da herhangi bir program yüklemeye gerek yok. Müşteri istediği zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, dilediği zaman da profilini değiştirebilir ya da hizmet alımından vazgeçebilir.

Güvenli İnternet Hizmeti almak çok kolay. Online işlem merkezimizden işlem yapabilirsiniz. İsterseniz 0 850 804 44 44 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir ya da bayii noktalarımıza başvurabilirsiniz. 5126 SMS hattından da ücretsiz Güvenli İnternet hizmetini başlatmak mümkün.

İstediğiniz zaman, Güvenli İnternet Hizmeti profilinizi de değiştirebilirsiniz ya da aynı işlem kanallarımızdan hizmeti sonlandırabilirsiniz.

Ücretsiz sunulan ‘Güvenli İnternet’e abone olmak artık çok kolay. Tüm operatörlerden cep telefonunuza;

Çocuk Profili’ne geçiş için “GUVENLI COCUK ->5126”

Yalın Aile Profili’ne geçiş için “GUVENLI AILE ->5126”

Aile + Oyun Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI OYUN ->5126”

Aile + Sosyal Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI SOSYAL ->5126”

Aile + Sohbet Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI SOHBET ->5126”

Aile + Sosyal + Sohbet Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI SOSYAL SOHBET ->5126”

Aile + Sosyal + Oyun Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI SOSYAL OYUN ->5126”

Aile + Oyun + Sohbet Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI OYUN SOHBET ->5126”

Aile + Sosyal + Sohbet + Oyun Filtreli Profil’e geçiş için “GUVENLI SOSYAL SOHBET OYUN ->5126”

yazarak 5126`ya gönderin, hemen Güvenli İnternet aboneliğinizi başlatın.

Güvenli internet hizmetinizi iptal etmek için de “GUVENLI IPTAL ” yazarak 5126’ya gönderebilirsiniz.

Güvenli İnternet Profil değişikliklerinizi online.turksat.com.tr adresinden istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Güvenli İnternet Hizmeti online şifre ve destek için 0850 804 4444 numaralı çağrı merkezimizi istediğiniz zaman arayabilirsiniz. İsterseniz online.turksat.com.tr adresinden de Güvenli İnternet Hizmeti aboneliğinizi başlatabilir ya da kapatabilirsiniz.

Çocuk ve Aile iki farklı profilin isimleridir. Fakat aile veya çocuğun herhangi bir profili kullanması zorunlu değildir. Anne babalar da çocuk profili kullanarak İnternetteki günlük işlerini halledebilirler.

Güvenli İnternet Çocuk Profili : Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki internet sitelerine erişilebilen profildir. Güvenli internet çocuk profili ile eğitim,ödev, bankacılık internet uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu internet siteleri,tatil, özel şirketlerin internet siteleri, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden internet sitesine erişebilirsiniz.

Güvenli İnternet Aile Profili : Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki internet sitelerini engelleyen profildir. Çocuk profiline ek olarak kişisel internet sitelerine, forum ve paylaşım gibi internet sitelerine erişim sunar.
Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

Sizlere İnternetin olası zararlarından korunmak için Çocuk ve Aile Profili olmak üzere iki farklı seçenek sunulmaktadır.
Güvenli internet hizmeti ücretsizdir ve program kurulumu gerektirmez.

Bilgi için: http://www.guvenlinet.org

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan “Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti, talep eden müşterilerimiz tarafından alınabilecektir.

Güvenli İnternet Hizmeti, ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Seçtiğiniz güvenli internet hizmeti profiline dair internet sitelerine girişin doğru olarak yönlendirilebilmesi için internet tarayıcı programınızın geçici dosyalarını (temporary folders) ve geçmişini (history) profil değişikliğinden sonra temizlemenizi öneririz.

Seçtiğiniz kullanıcı profilini dilediğiniz zaman herhangi bir sınırlama ve ücretlendirme olmadan değiştirebilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz profilin izin verdiği web siteleri ve programlardan içerik indirebilirsiniz.

Seçtiğiniz kullanıcı profilinin izin verdiği sitelere giriş yapabileceksiniz.

Profillere göre kullanıcıların giriş yapabileceği siteler, programlar ve uygulamalar değişkenlik gösterecektir.

4.08.2011 tarihli 2011/DK-14/461 sayılı Kurul Kararının 10’uncu maddesi ile Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu oluşturulmuştur. Çocuk ve Aile Profil listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu tarafından tespit edilir. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, kurum koordinasyonunda 11 üyeden oluşur. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, biri başkan olmak üzere kurumdan 3, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 2, İnternet Kurulunun sivil toplum temsilcisi üyelerinden 2, Türkiye Dijital Oyun Federasyonundan 1 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji, hukuk gibi ilişkili alanlarda uzmanlığı olan kişiler arasından kurum tarafından seçilen 3 üye’den oluşur.

İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için aynıdır.

İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için geçerlidir.

Profil seçmeyen kullanıcılara herhangi bir profil tanımlanmamaktadır.

Profil seçmeyen kullanıcılar mevcut durumda internet kullanımlarına devam edecekler.

Profil seçmeyen kullanıcılara herhangi bir cezai uygulama bulunmamaktadır.

Bir müşteri için aynı anda sadece bir adet kullanıcı profili belirlenebilir. Kullanıcı profilleri için herhangi bir ek ücret ödenmez.

Online işlem merkezinden dilediğiniz zaman kullanıcı profilinizle ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında tüm internet kullanıcıları bu hizmetten yararlanabilirler.

Kullanıcılar ve internet site sahipleri, internet sitelerinin değerlendirilmesi için kurumca hazırlanan internet sayfası üzerinden başvurabilirler ve itiraz edebilirler. Kullanıcılar, başvurularını Profil Düzenleme İnternet Sayfasında bulunan bağlantı ile, itirazlarını ise Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasında bulunan bağlantı vasıtasıyla yaparlar.

Güvenli internet mobil operatörler için de geçerli olacaktır.

Online işlem merkezinden ya da Müşteri Hizmetlerini arayarak güvenli internet profilinizle ilgili bilgiyi alabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti profili ile ilgili işlemleri sadece müşterinin kendisi gerçekleştirebilir.

Müşterilerimiz, profilleri nedeniyle internet sitelerine erişemediklerinde işletmeciler tarafından tasarlanan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfasına yönlendirilirler.

;