Kablonet İnternet Hız Testi

Kablonet internet hız testi yaparak ev ya da işyerinizde kullandığınız internet bağlantınızın hızını öğrenebilirsiniz. İnternet hız testinden doğru ve sağlıklı netice alabilmeniz için test edilecek bağlantının kullanılmaması gerekir. Hız testine başlamadan önce bilgisayarınızdaki internet bağlantısı olan tüm programları kapatın. İnternet ağ bağlantısının da kablo aracılığıyla sağlanması şart. İnternet hız testinde indirme (download) ve yükleme (upload) hızlarınızı detaylı şekilde görebilirsiniz. Ayrıca ping değerinizi de internet hız testi başlangıcında görme imkanınız bulunuyor. Kablonet internet bağlantı hızınızı test etmek için tıklayınız.

Kablonet İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi hem mobil cihazlardan hem de bilgisayarlardan yapılabilir. Kablonet hız testi yaparak ev ya da işyerinizdeki bağlantınızın download, upload ve ping değerleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Test sonucunda internet bağlantı hızınız tarifenizde belirtilen rakamların çok altındaysa kullandığınız modem ya da bağlantı kablolarında bir aksaklık olduğu anlamına gelir. Bu durumda arızanın giderilmesi için Türksat Kablonet’i arayabilirsiniz. Ya da daha hızlı bir tarifeye geçebilirsiniz. Speed test olarak da bilinen internet hız testlerinde Türksat Kablonet, diğer servis sağlayıcılarına göre çok daha açık ara önde çıkmaktadır.

Cihazınızda hız testini başlattığınız an konumunuz tespit edilir. Ardından bulunduğunuz yere en yakın sunucu belirlenir. Bu işlemle birlikte sunucuya sinyal iletilir ve sunucudan cevap beklenir. Sinyalin gidip geri dönme süresi milisaniyeler bazında ölçülür. Bu ölçümün ardından indirme testi aşamasına geçilir. Cihaz ile sunucu arasında birden çok bağlantı kurulur ve küçük veri parçaları indirilmeye çalışılır. Bu işlemde verinin ne kadar sürede indirildiği ve bu indirme işlemi için ne kadar veri kullanıldığı tespit edilir.

Ping Nedir?

Kablonet internet hız testi sonucu ping süresini de öğrenebilirsiniz. Peki ping süresi ne anlama geliyor? Bilgisayaranız ile karışı sunucu arasında veri paketinin iletilmesi sırasında geçen zaman olarak tanımlamak mümkün. Örneğin, CS GO oyunu oynarken pinginizin 10/ms olduğunu varsayalım. Bu değeri şu şekilde yorumlayabiliriz: Bilgisayarınızdan gönderilen veri paketi, CS GO oyununun bulunduğu ana sunucuya 10 milisaniyede ulaşır. Bu süre, verinin cihazınızdan çıkıp ana sunucuya ne kadar sürede gittiğini gösterir.