Türkiye’de nüfusun yüzde 84’ü internet kullanıyor.

en hızlı internet kablonet

Türkiye internetle, bundan tam 26 yıl önce, 12 Nisan 1993 tarihinde tanıştı. PTT’den kiralık bir hat alan ODTÜ, Türkiye’nin ilk internet bağlantısını hizmete gerçekleştirdi. İşte 12 Nisan tarihi, Türkiye’de internetin doğum günü sayılıyor. İnternet erişimi aradan geçen sürede muazzam bir gelişme gösterdi. Halen 80 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 84’ü aktif olarak internet erişimine sahip.

Türkiye’de 67 Milyon İnternet Kullanıcısı Var

Türkiye, dünya ortalamasına göre internetle daha geç bir tarihte tanıştı. Ancak genç nüfusun talebi ve internet servis sağlıyıcı şirketlerin yoğun yatırımlarıyla bu fark kısa sürede kapandı. We Are Social ve HootSuite’in yayımladığı Küresel Dijital Rapor’a göre Türkiye’nin internet kullanıcılarına her yıl 1 milyon kişinin daha ekleniyor. 80 milyonluk Türkiye nüfusunun yaklaşık 67 milyonu (yüzde 84) aktif internet kullanıcısı.

Hanelerin Yüzde 85’inde İnternet Var

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre de Türkiye’deki hanelerin yaklaşık 85’inde internet bulunuyor. Bunların yüzde 44,5’i ADSL, kablolu internet ve fiber gibi sabit genişbant erişimine sahip. Yine TÜİK verilerine göre her 3 internet kullanıcısından biri internet üzerinden alışveriş yapıyor. İnternet’ten en çok giyim ve ayakkabı ile spor malzemeleri alınıyor. Daha sonra sırasıyla seyahat biletleri, araç kiralama hizmetleri ve ev eşyaları geliyor.

Dünya’da İnternet Kullanıcı Sayısı 4 Milyar

WeAreSocial cd Hootsuite’in ‘Digital in 2018’ araştırmasına göre yaklaşık 7,6 milyarlık dünya nüfusunun 4 milyarı internet kullanıyor. Afrika kıtasında internet kullanımı 2017 yılına göre yüzde 20 arttı. 4 milyar internet kullanıcısı günde ortalama 6 saat internette vakit geçiriyor. Dünya genelinde gün içerisinde interneti en uzun süre kullanan ülke 9 saat 38 dakika ile Thailand. Türkiye’de ise insanlar ortalama günde 7 saat 9 dakika internete bağlı kalıyor.

Katar ve BAE Dünya Lideri

Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde nüfusun yüzde 99’u internet kullanımına sahip. Bu iki ülke, alanında dünya lideri. Kuveyt ve Bahreyn’de de internet kullanım oranı yüzde 98’i buluyor. Bermuda, İzlanda, Norveç, Andorra ve Lüksemburg’un da nüfusunun yüzde 98’i internete bağlı. Kuzey Kore ise nüfusun sadece onbinde 6’sı internet erişimine sahip. Bu oran Afrika ülkeleri Eritre’de yüzde 1, Nijer’de ise yüzde 4’lük civarında.

Türkiye’de En Hızlı İnternet Kablonet

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı yüzde 100 yerli sermayeli internet erişim operatöre Türksat Kablonet, Türkiye’yi 512k genişbant internet hizmetiyle ilk tanışan şirket olma unvanını taşıyor. Kendisine ait fiber optik altyapısıyla hizmet sunan Kablonet, Türkiye’nin en hızlı internet hizmetini en uygun fiyatlarla sunuyor.

Kablonet Başvurunu Yap, Fiber İnternet İle Tanış

Sende hemen Kablonet Başvuru sayfasından abonelik başvurunu yap, 100mbps’ye kadar hızlı internetin tadını çıkarmaya başla. Kablonet en hızlı interneti en uygun fiyatlara sunmaya devam ediyor. Hemen sana en uygun kampanyayı öğrenmek için Koblonet Kampanyaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Binanızda Kablonet Var mı?

Adresinizde Kablonet alt yapısı varsa Uydunet, Teledünya ve Kabloses hizmetlerini küçük bir başvuru ile çözebilirsiniz. Ancak binanızda kablonet fiber altyapısı bulunmuyor ise öncelikle binanıza kablo altyapısı kurulması gerekmektedir. Binanızda, sokağınızda yada mahallenizde fiber altyapı olup olmadığını öğrenmek için aşağıdaki linkten sorgulamak yapabilirsiniz.

Kablonet Altyapı Sorgulama

Binanızda Kablonet internet için fiber altyapısı mevcut ise hemen aşağıdaki butonlardan başvurunuzu yapabilirsiniz.

Menü