Televizyon başında geçirilen sürenin yerini internet almaya başladı. Uluslar arası bir araştırmaya göre Türkiye’de insanlar günde ortalama 7 saat 9 dakika internet kullanıyor. Listenin ilk sırasında ise 9 saat 38 dakika ile Tayland geliyor.

WeAreSocial ve Hootsuite isimli kuruluşun yaptığı “Digital in 2018” araştırması çarpıcı veriler içeriyor. Araştırmaya göre dünya genelinde internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aştı. 7 milyar 600 milyonluk dünya nüfusunun yarısından fazlası aktif internet kullanıcısı.

4 milyar aktif internet kullanıcısının günlük online olma süresi ise ortalama 6 saati buluyor. Dünya çapında gün içinde internette en fazla vakit geçiren insanlar Thailand’da yaşıyor. Bu ülkede günlük ortalama internete bağlı olma süresi 9 saat 38 dakikayı buluyor. İkinci sırada 9 saat 29 dakika ile Filipinler geliyor. Üçüncü olan Brezilya’daki süre ise 9 saat 14 dakika. Daha sonra sırasıyla Endonezya (8 saat 51 dakika), Güney Afrika (8 saat 32 dakika), Malezya (8 saat 27 dakika), Meksika (8 saat 18 dakika), Arjantin (8 saat 12 dakika), Mısır (8 saat 10 dakika) ve Tayvan (7 saat 49 dakika) geliyor.

Türkiye 14’üncü Sırada

Türkiye ise, söz konusu listenin 14’üncü sırasında yer alıyor. Ülkemizde kişi başı günlük internete bağlanma süresi 7 saat 9 dakika. İlginç bir veri de ilk 20 arasında hiçbir Avrupa ülkesinin yer almaması. 20. sırada yer alan ABD’de günlük internet kullanım süresi 6 saat 30 dakika. Almanya’da 4 saat 52 dakika, Fransa’da da 4 saat 48 dakika olarak hesaplandı. Listeye göre zengin ülkelerin vatandaşları internette daha az vakit geçiriyor. Yoksul ya da gelişmekte olan ülkelerde ise internette vakit geçirme süresi oldukça yüksek.

Sosyal Medya, Yüzde 13 Büyüdü

Araştırma sonuçlarına göre dünyanın üçte ikisi mobil iletişim cihazlarını kullanıyor. Halen dünya genelinde yaklaşık 5 milyar 130 milyon mobil iletişim cihazı bulunuyor. Buna göre dünya nüfusunun yüzde 68’ine akıllı telefon, akıllı saat ya da tablet gibi mobil iletişim cihazlarına sahip. Öte yandan mobil cihazların yaygınlaşması, sosyal medya kullanımını da artırıyor. Dünyada 2018 yılında yıl sosyal medya sitelerinin kullanımı yüzde 13 arttı.

Menü